پایگاه فناوری اطلاعات پکتس

منوی اصلی

جستجو

راهنمای نگه داری از باتری دستگاه های دیجیتال

پایگاه فناوری اطلاعات پکتس: یک سنتی نادرست در بین مردم ما شایع است و آن اینکه نه یاد می گیرم و نه به روز می شویم. به احتمال خیلی قوی موقع خرید تبلت و یا گوشی های پیشرفته که همه فناوری های روز در آن خلاصه شده است فروشنده تاکید می کند که حتما 12 ساعت شارژ اولیه را رعایت کنید! شما هم اگر ادامه مطلب را بخوانید متوجه می شوید چقدر افکارمان به دلیل به روز نبودن کهنه شده است.

در دنیای باتری ها چندین فناوری وجود داشته که هر یک جای خود را به تکنولوژی های جدید داده اند و منسوخ شده اند. مهمترین نسلهایی که در دنیای وسایل الکترونیکی شایع بوده اند بدین این شرح است.

  الف) باتری های نیکل کادمیوم (Ni-Cd):

اینها در واقع اولین نسل تجاری باتری های با تولید انبوه در ابزارهایی مانند موبایل و نوت بوک بودند. علامت مشخصه آنها این است که روی باتری Ni-Cd و یا خود کلمه نیکل-کادمیوم قید شده است. در دفترچه مشخصات هم عینا نوع و توان باتری قید می شود. این نوع باتری ها اکنون منسوخ شده اند.
در واقع این نوع باتری ها بودند که اولا به شارژ ابتدایی 12 ساعته نیاز داشتند و ثانیا هر بار باید تا انتها تخلیه می شدند تا شارژ مجدد موجب از بین رفتن سلولها نشود. تقریبا 10 سالی میشود که دیگر این نوع باتری ها به دلایل مختلفی کنار رفته اند و در محصولات جدید به هیچ وجه کاربردی ندارند.

ب)باتری های یون لیتیومی (Li-On):

اینها نسل دوم تجاری باتری ها در دستگاه های الکترونیکی بودند. علامت مشخصه آنها کلمه Li-On روی بدنه باتری و دفترچه مشخصات محصول است. این باتری ها کماکان در موبایل و نوت بوک کاربرد دارند اما آنها هم با نسل جدیدتر در حال تعویض هستند.

کارکرد صحیح این باتری ها موجب شده که نیازی به شارژ ابتدایی 12 ساعته ندارند و همچنین کاملا برعکس باتری های نسل قبلی به هیچ وجه نباید تا سر حد تخلیه شدن کار کنند. باید در حد 10 درصد شارژ باقیمانده مجدد شارژ شوند و سپس تا 100 درصد مجددا شارژ گردند.

ج)باتری های لیتیوم پلیمری (Li-Po یا Li-on-Po):

اینها نسل روز باتری ها هستند که علاوه بر محدودیتهای کمتری که دارند ایمن تر و سبک تر هستند. علامت مشخصه آنها کلمه Li-Po یا Li-on-Po است. در دفترچه مشخصات محصول هم عینا نوع باتری با عبارت لیتیوم پلیمری یا کاملتر آن یون لیتیوم پلیمر قید میگردد.

این نوع باتری ها نه تنها به شارژ ابتدایی 12 ساعته نیاز ندارند بلکه هیچ محدودیتی در کاربرد هم ندارند. مهمترین علامت مشخصه این نوع باتری ها این است که دستگاه شما در زمان اتصال به کامپیوتر با پورت USB شارژ شود. زیرا این باتری ها نیازی نیست هر بار تا 100 درصد شارژ شوند، سازندگان امکان شارژ با USB را در آنها قرار داده اند تا عمر باتری بهتری داشته باشند.

خوب در حال حاضر هر دستگاه الکترونیکی که بخرید به احتمال 99.9 درصد فاقد باتری نوع اول است که باتری نیکل کادمیومی بود. پس عملا شارژ 12 ساعته کاملا منسوخ و یک سنت پارینه سنگی است که کماکان در دهان افراد در حال گردش است.

اکنون قصد دارم در مورد نحوه صحیح کارکرد باتری ابزارهای دیجیتال توضیحاتی بدهم. باتوجه به اینکه باتری یک جزء مصرفی محسوب می شود و شامل گارانتی نمی گردد اهمیت موضوع بیشتر می شود چون قیمت باتری میتواند بین 5 تا 20 درصد قیمت خود ابزار دیجتال متغیر باشد.

همانطور که می دانید باتری های ابزارهای دیجیتال مانند موبایل و تبلت و نوت بوک در حال حاضر از نوع یون لیتیومی Li-ion و یا لیتیوم پلیمری Li-Po هستند. البته لیتیوم پلیمرها نوع پیشرفته همان باتری های یون لیتیومی ساده هستند و با همان مکانیزم کار میکنند اما به دلیل برخی تغییرات مزیتهایی بیشتری دارند.


اما روش صحیح کارکرد باتری چیست؟

          حالتهای مختلفی در مورد کاربرد باتری متصور است که با هم بررسی می کنیم.

الف) نوت بوک من مدام به برق شهر وصل است آیا باتری را دربیاورم؟

به عنوان یک قاعده کلی باتری باید کار کند تا خراب نشود. به همین دلیل هیچ گاه در مورد نوت بوک اقدام به خارج کردن باتری و کارکردن با برق شهر نکنید به این امید که باتری شما سالم بماند!

اگر به طور مداوم نوت بوک شما به برق شهر وصل است:

 • هر هفته یکبار اجازه دهید با باتری کار کند تا به حدود 10 درصد شارژ باقیمانده برسد و سپس مجددا آن را تا 100 درصد شارژ نمایید. دقت کنید در نوت بوک ها و برای باتری های Li-ion یک مکانیزم طراحی شده است که مانع از شارژ باتری تا قبل از رسیدن به میزان مشخصی از کاهش گردد. مثلا اگر شما با باتری کار کنید اما به زیر 90 درصد نرسد با اتصال به برق شارژ نخواهد شد. با این کار جلوی شارژ مکرر گرفته میشود زیرا آن سلولی که مدام شارژ میشود به سرعت خراب میشود. اگر باتری نوت بوک شما Li-Po است (مانند مک بوک) نیازی به رعایت اینکه به 10 درصد برسد و مجدد شارژ کنید نیست اما در هر حال اگر مدام به برق شهر وصل هستید باید هفته ای یکبار اجازه دهید باتری کار کند.

 • در مورد باتری ها هرگز اجازه ندهید که شارژ آنها کامل تخلیه شود. باتری های Li-ion  با هربار تخلیه کامل بخشی از توان خود را از دست می دهند. البته همه سیستم عامل ها مانند ویندوز و لینوکس و مکینتاش به طور پیش فرض با رسیدن به مرز 10 درصد اخطار شارژ میدهند و اگر شارژ نکنید نوت بوک را خاموش می کنند تا باتری آسیب نبیند. دقت کنید که باتری ها شامل چند سلول هستند که با یکدیگر سری کار میکنند و به همین دلیل اگر یکی از آنها اسیب ببیند اثر چشمگیری بر روی عملکرد باتری دارد.

ب) اگر به مدت طولانی با دستگاه کار نمیکند باتری چگونه نگهداری شود؟

 • اگر قصد دارید موبایل، تبلت و یا نوت بوک را به مدت بیش دو هفته خاموش و بی کار نگه دارید برای حفظ باتری باید آن را تا 100 درصد شارژ و سپس از دستگاه خارج کرده و جداگانه نگه داری کنید. همانگونه که در بسته بندی خرید می بینید.

 • هرگز باتری تخلیه شده را بدون شارژ کردن به مدت طولانی نگه ندارید. برخی دستگاه ها مانند آیفون و آیپد امکان خروج باتری ندارند که مشکلی ندارد زیرا از نوع لیتیوم پلیمری هستند اما در هر حال تا 100 درصد شارژ و سپس خاموش کنید.

ج) باتری را مداوم شارژ نکنید!

 • اگر باتری دستگاه شما به خصوص از نوع Li-ion است به طور مداوم باتری را شارژ نکنید بلکه اجازه دهید تا باتری کار کند. برخی عادت دارند تا باتری موبایلشان به نیمه رسید آن را شارژ کنند. همین عادت عامل خرابی زودرس باتری است زیرا بخشی از سلول ها مداوم پر و برخی مداوم در حال کار هستند. پس اجازه بدهید باتری تا حد آستانه 10 درصدی تخلیه پیش برود. باتری های لیتیوم پلیمری از شارژ نیمه پر و خالی آسیب نمی بینند اما برای آنها هم لازم است که همه سلولها کار کنند تا واکنشهای شیمیایی تخریبی در آنها رخ ندهد.

د) عمر مفید باتری چقدر است؟

 • بسته به کیفیت باتری و در صورت کارکرد صحیح از طرف کاربر باتری های Li-Po حدود 500 تا 1000 سیکل شارژ-دشارژ و باتری های Li-ion حدود 300 تا 500 سیکل کارکرد کامل دارند. پس از آن بخشی از توان خود را از دست می دهند. اگر دستگاه شما مانند محصولات اپل باتری داخلی دارد باید بدانید معمولا این شرکت ها بهترین نوع باتری Li-Po را به کار می گیرند. مثلا آیفون و آیپد حدود 1000 سیکل کامل کار می کنند و تا حد 2000 سیکل تا 70 درصد توان اولیه کارکرد را دارند و کل عمر مفید دستگاه را پوشش می دهند. پس نگران تعویض باتری نباشید.

ه) تعمیر باتری ممکن است؟

 • اگر باتری شما از نوع چند سلولی باشد قابل تعمیر است. زیرا سلولها را یک به یک از نظر توان چک می کنند و سلول معیوب را تعوض می کنند. اما اگر به روشهای مانند منجمد کردن در فریزر و … دل بسته اید بهتر است یک باتری نو خریداری کنید.

و) شارژ طولانی مضر است؟

 • با رسیدن به شارژ کامل به طور اتوماتیک شارژر از مدار خارج میشود و بنابراین پس از تکمیل شارژ شما یک قرن هم صبر کنید اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

ز) ترکیدن باتری واقعیت است؟

 • در مورد باتری ها لیتیوم یونی این اتفاق به طور بسیار نادر (کمتر از یک در ده میلیون) رخ می دهد اما در مورد باتری های لیتیوم پلیمری اساسا این اتفاق بی معناست مگر انکه عمدا این باتری ها با مکانیزم غیر استاندارد over charge شوند. هنگامی که شما از شارژر استاندارد استفاده کنید این خطر عملا قابل صرفنظر است. اما برای ایمنی بیشتر موبایل و یا تبلت در حال شارژ را به خصوص در حین خواب نزدیک به خود نگذارید.

جمع بندی:

در پایان تجربه خود را در مورد نگه داری از باتری های موبایل، لپ تاپ، تبلت با شما در میان گذاشته تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه، استفاده بهتر و طولانی تری را از بطری دستگاه خود داشته باشید.

 • همیشه دستگاه خود را کامل شارژ کنید (شارژ 100 درصد) و پس از رسیدن به شارژ کامل، دستگاه را از برق جدا کنید. ( در بعضی دستگاه های جدید پس از رسیدن به شارژ کامل به صورت خودکار عملیات شارژ دیگر انجام نمی شود.)
 • در دستگاه هایی مانند لپ تاپ حداقل هفته ای یکبار اجازه دهید باتری دستگاه تا رسیدن به شارژ 10 در صد کار کند و مجددا آن را به برق جهت شارژ کامل متصل کنید.
 • در صورتی که دستگاه شما شارژ کامل دارد و از باتری دستگاه استفاده می کنید و هنوز شارژ دستگاه شما بیشتر از 10 درصد است از وصل کردن برق به دستگاه خودداری کنید و سعی کنید از دستگاه تا رسیدن به شارژ 10 درصد استفاده کرده و سپس به برق وصل نمایید.


با رعایت کردن موارد فوق تا چند سال خیالتان از خرید باتری های گران قیمت راحت باشد.

 

 
با ما به روز باشید
- PACKETS.IR -

image

آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :

مجوزهای فعالیت

logo-samandehi

همراه همیشگی شما، پایگاه فناوری اطلاعات پکتس 

تغییر تم


انتخاب رنگ تم

سبک کانتینر

انتخاب الگوی پس زمینه

کارت شارژ فوری

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic